Se tudi vam porajajo vprašanja glede psihoterapije?
Najbolj pogosta vprašanja
-
Psihoterapija se uporablja tako za zdravljenje različnih duševnih motenj kot tudi pri premagovanju težav s katerimi se srečujemo ljudje v vsakdanjem življenju. Tako se jo poslužujejo ljudje, ki se kdaj v življenju srečajo s kako težko situacijo (smrt bližnjega, rojstvo otroka s posebnimi potrebami, ločitev,…), drugi potrebujejo pomoč pri premagovanju kakšnih resnejših težav kot so depresija, anksioznost, zasvojenost, tretjim pa koristi pri obvladovanju vsakodnevnih izzivov. Velikokrat se zanjo namreč odločijo ljudje, ki si želijo v svojem življenju več pristnejših odnosov, boljšega psihofizičnega počutja, osebnostne rasti, kvalitetnejšega življenja ali podpore pri soočanju s težavami pri vzgoji otrok ter partnerskih odnosih. Namenjena je torej vsem, ki si želijo svobodnejšega in bolj polnega življenja.
Resnica je torej ravno obratna. Za terapijo se odločijo ljudje, ki premorejo veliko moči in notranjega poguma saj soočenje s svojimi mislimi, občutki in dejanji včasih ni najbolj preprosto. Za njo se odločajo odgovorni in zreli ljudje, ljudje, ki prepoznajo da so v stiski in da potrebujejo pomoč.
-
Zaupanje je pri psihoterapevtskem delu najpomembnejše in tudi najbolj ključno za uspeh terapije. Na tem se gradi psihoterapevtski odnos. Kot psihoterapevta sem zavezana strogi molčečnosti glede vsega, kar slišim in doživim na srečanjih. Delujem v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov, poklicno molčečnostjo, spoštovanjem človekovih pravic, spoštovanjem Etičnega kodeksa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo ter Kazenskim zakonikom Slovenije.
-
Ko smo v stiski je pomoč ter podpora prijateljev in družine zelo pomembna. Vendar pa nam psihoterapevtska pomoč ponudi veliko več. Tekom izobraževanja smo psihoterapevti bili v lastni terapiji v kateri smo delali na svojih lastnih vsebinah in temah, poleg tega pa smo šli skozi večletna izobraževanja kjer smo se naučili uporabljati različne, dokazano učinkovite metode in tehnike. Lastna psihoterapevtska izkušnja ter naučene metode in tehnike nam omogočajo, da smo svojim klientom resnično v pomoč in podporo. Prav tako pa ste lahko s terapevtom zaradi poklicne zavezanosti k molčečnosti in ohranjanju zaupnosti še celo bolj odkriti kot s prijatelji in družinskimi člani saj jim lahko poveste stvari, katerih niste povedali še nikomur. Ravno odprtje prepovedanih, nedovoljenih, potlačenih občutkov, misli in tem vas bo pripeljalo na pot zdravljenja saj v psihoterapevtskem odnosu dobimo novo korektivno izkušnjo. Torej, če smo bili v primarni družini spregledani ter neslišani, terapevt pa nas sedaj sprejema z razumevanjem in empatijo, v nas zraste nova izkušnja odnosa v katerem smo sedaj sami resnično okrepljeni in podprti.
-
Količina srečanj zavisi od vaše osebnostne strukture, kompleksnosti težave, cilja psihoterapije ter vaše volje ter pripravljenosti za psihoterapevtsko delo. Za trajne, globoke in učinkovite spremembe potrebujemo več časa, za hitro dosegljive cilje manj. Z nekaterimi našimi vsebinami se lažje soočamo. Te lahko hitro podoživimo, začutimo in predelamo. Pri drugih, težjih vsebinah, pa imamo več težav saj na površje prihajajo vsa potlačena občutja s katerimi se nismo soočili že od časa svojega otroštva. Ravno pri odkrivanju težkih tem pa je ključno, da si za njih vzamemo čas, da jih odpremo, prečutimo in zapremo. Samo na tak način je možno resnično in globoko zdravljenje. Predstavljajte si, da se z določeno težavo, stisko ali določenim čustvenim vzorcem srečujete že vse svoje življenje. Torej potrebujete kar nekaj časa, da ga učinkovito razrešite.
-
V terapiji odpiramo vsa tista področja, ki so za nas težavna in v katerih občutimo ranljivost. Soočamo se sami s seboj, z vsemi našimi potlačenimi občutki, mislimi, z vsemi svojimi dobrimi in slabimi lastnostmi ter dobrimi in slabimi dejanji. Ravno zaradi tega se v terapiji včasih pojavijo odpori. Vse nam je odveč, želimo se izogniti določenim temam. Za vaše ozdravljenje je bistveno, da ugotovite kje se vaše težave pravzaprav nahajajo in kje so se začele, nato pa, da se soočite s svojimi čustvi. Čustva je potrebno začutit in nato sprostit, če želimo priti do nove, boljše izkušnje. Naporna faza je le ena faza terapije. Po njej nastopi faza izboljšanja počutja.
-
Za vas je izredno pomembno, da najdete pravega terapevta. Izberite tistega pri katerem se počutite sprejetega in v katerega zaupate. Kot terapevtka si prizadevam biti svojim klientom čimbolj v podporo. Sem topla, sprejemajoča in odprtega duha kadar raziskujete svoje nove možnosti v življenju. Postavljam vam izzive kadar opazim, da ste pripravljeni na nov korak. Ne postavljam vam diagnoz in vas ne »patologiziram ter obsojam. Spoštovanje posameznika in zaupnost je pri meni na prvem mestu. Če želite ugotoviti ali sem prava terapevtka za vas me pokličite na 031-343-036 ali pa pošljite sporočilo na moj e-mail naslov info@poslusamsrce.si , da se dogovoriva za srečanje.
-
Nihče vam ne more natančno odgovoriti kako se boste počutili po končani terapiji. Vsak človek je samosvoj in poseben ter doživlja stvari po svoje v skladu s svojo življenjsko zgodbo. Vaše počutje po terapiji zavisi od kompleksnosti težave, cilja psihoterapije ter količine in kvalitete vašega vloženega dela v soočenje s svojimi čustvi. Lahko pa z vami delim izkušnjo mnogih. Po terapiji se počutite bolj okrepljenega, podprtega ter svobodnejšega. Bolj sprejemate sebe ter svoje občutke. Svojih občutkov se ne branite več, temveč jih sprejmete in iz njih razberete sporočila, ki vam jih prinašajo. Na primer pri občutenju jeze lahko ugotovite, da je nekdo presegel vašo mejo. Tej osebi lahko sedaj (večinoma) to tudi sporočite na lep, konstruktiven način, pri tem pa lahko izrazite tudi svoje želje in potrebe. Bolj se zanesete nase ter manj bežite iz odnosa z drugimi. Svoje telo občutite lahkotnejše, bolj pretočno. Kadar pride do težav v vašem življenju se z njimi soočite, od njih ne bežite. Z drugimi se povezujete na sprejemajoč, podpirajoč način. Znate reči ne, vsem ljudem in stvarem, ki vas ovirajo in dušijo. Znati reči da vsem lepim stvarem v vašem življenju. V sebi večkrat občutite mir, zadovoljstvo in radost. Ste prijatelj samemu sebi.